Председница Актива младих Покрајинског одбора Партије уједињених пензионера Србије Наташа Мидић у интервјуу за портал “ПОБЕДА- инфо” одговарала је на друштвена и политичка питања а истакла је улогу младих и број младих у ПУПС-у.
Овај интервју преносимо у оригиналу:
Политика ПУПС-а је остала једнака свих 12 година колико ова партија постоји. Никада је нисмо мењали, наша циљна група за чије боље сутра ћемо се увек борити били су и остали пензионери, али и сви они који се налазе на маргинама друштва, попут незапослених, оних који су млади за пензију а стари да их било ко запосли, трудница и породиља. Међутим, да бисмо могли да учинимо нешто више за све ове групе грађана, ми морамо учествовати у власти – каже за “Победу” Наташа Мидић, председница Актива младих Покрајинског одбора ПУПС-а за Војводину
Изјава Патријарха Иринеја о потреби да српске жене рађају заталасала је српску јавност. Како Ви гледате на њу?
– Патријарх Иринеј је, као духовни отац православних хришћана, изнео мишљење и став цркве. Такав став имају и католици и муслимани. Мислим да смо одавно напустили време када су жене углавном служиле само за рађање деце и бригу о њима. Данас се многе жене налазе на руководећим функцијама, многе желе да се остваре и у каријери, а не само као мајке. Због тога мислим да су данашње жене довољно интелигентне да саме одлуче да ли желе да рађају децу, када то желе и колико деце желе да роде. Мислим да већу бригу треба посветити едуковању младих жена како би се смањио број абуртуса, који се негативно рефлектује на здравље жена.
Неретко се чују гласине како ПУПС мења политику како ветар дува и да је потпорна нога сваке власти, ради привилегија које има. Како гледате на те оптужбе и како их коментаришете?
– Политика ПУПС-а је остала једнака свих 12 година колико ова партија постоји. Никада је нисмо мењали, наша циљна група за чије боље сутра ћемо се увек борити били су и остали пензионери, али и сви они који се налазе на маргинама друштва, попут незапослених, оних који су млади за пензију а стари да их било ко запосли, трудница и породиља. Међутим, да бисмо могли да учинимо нешто више за све ове групе грађана, ми морамо учествовати у власти. Данас у АП Војводини имамо 3 посланика, а у Републици Србији 9. То је мала снага да се учине велике промене. Ипак, иако знамо да нису сви пензионери гласали за нас, ми се боримо за све пензионере! То је политика ПУПС-а која се никада неће променити.
ПУПС је резултатима на локалним изборима многе изненадио и то позитивно. Одакле стиже та снага и поверење грађана?
– Грађане не можете преварити и не можете их купити лажним обећањима, колико год се неки трудили. Очигледно је да они могу да препознају искреност и стварни рад и труд да њима буде боље. Ми на томе радимо већ годинама и сада су нас грађани за то наградили, тако да није уопште чудно што смо остварили такве резултате на изборима.
Више се не поставља оно сувопарно питање откуд млади у ПУПС-у, то сте уосталом и сами више пута аргументовано објашњавали. Каква је политика ПУПС-а према младима и колико сте посвећени тој области?
– ПУПС одавно више није „партија пензионера“, већ политичка партија за све – од 18 до 118 година. Данас у Активу младих Градског одбора Нови Сад имамо више стотина омладинаца који су препознали нашу политику као нешто што их директно дотиче, било да причамо о томе да ћемо сви ми једног дана бити пензионери, о томе да велику већину нас младих у потпуности издржавају или бар помажу баке и деке или о томе да ПУПС препознаје и проблеме ђака и студената који школовање, које је наводно бесплатно, морају да плате, као и то да након завршених школа, одлазе на Биро за запошљавање где остају годинама, јер посла за њих нема. Осим што млади људи долазе у ПУПС најчешће из личних интереса, морам признати да је разлог за то што и остану код нас чињеница да смо ми једна велика породица и да са нама могу да отворено говоре о свим својим проблемима, а ми се трудимо да помогнемо сваком колико је у нашој моћи. Код нас сваки члан Партије, па тако и омладинци могу, кад год имају потребу, да попричају са председником Покрајинског одбора Мирославом Шпановићем, а он сваког саслуша и помогне ако и колико може. Такве присности у другим партијама, сложићете се, нема.
Дошли смо у бизарну ситуацију да се сваки одговоран и добар потез власти, чији сте део, напада и атакује. Како коментаришете чињеницу и апсурд да многима смета и повећање пре свега пензија, а онда и плата?
– Постоји једна изрека која каже да се није родио ко је народу угодио. Увек ће се наћи неко да критикује сваки потез власти, и онда када је тај потез квалитетан и одговоран. Пре 3 године морали смо да изаберемо – или смањити пензије овако како је урађено или чекати мај месец 2015. године када бисмо дошли у ситуацију да се свим пензионерима смање пензије за 50%, јер су пензије 50% ишле из буџета. Ми смо тада били задужени 75% БДП-а, а познато је да државе које су задужене преко 70% БДП-а не могу да добију кредите за исплаћивање плата у јавном сектору и пензија. Зато је ПУПС тада подржао ту одлуку власти, иако ми тада нисмо били њен део и то није била наша одлука. Оно за шта смо се изборили је да се пензије до 25.000 динара не дирају, и тако је и било. Сада смо мало опоравили ову нашу државу и коначно више не дискутујемо о смањењу, већ о повећању плата и пензија, колико год то повећање било. Они са пензијама до 25.000 динара данас имају никад већу пензију, док се осталима само враћа оно што им је узето пре 3 године. 87% пензионера сада прима старе пензије, што значи да су за 1.480.000 пензионера пензије враћене на ниво пре смањења. Пензије нису враћене оним пензионерима чија су примања већа, што је 13% њих, али ми у ПУПС-у радимо на томе да и тим људима пензије што пре буду враћене на стари ниво.
Недавно је странка чији сте члан веома детаљно и храбро говорила о тринаестој пензији. Можете ли рећи нешто више о тој иницијативи, идеји и потреби?
– Такозвана „13. пензија“ је заправо облик социјалне помоћи на локалу, за пензионере са најнижим примањима. Наша странка се залаже за то да свака општина за ову иницијативу издвоји онолико колико јој њен буџет дозвољава. Истина је да Београд има већи буџет од рецимо Житишта, али је исто тако истина и то да Београд има много више пензионера од било које друге општине. За нас је важно да ова идеја заживи макар у једној општини, а онда ће се лако проширити и на остале.
У ПУПС-у су у току унутарпартијски избори. Према Вашем мишљењу, да ли ће доћи до неких промена на руководећим функцијама?
– У нашој Партији је изборна година отпочела у јулу ове године, што значи да ћемо најкасније до јула 2018. године морати да изаберемо председника Партије и председника Покрајинског одбора, а унутарпартијске изборе ће имати и већина градских и општинских одбора. На Председништву Покрајинског одбора једногласно смо донели одлуку да се за председника ПУПС-а и председника Покрајинског одбора предлажу досадашњи председници, господин Милан Кркобабић и господин Мирослав Шпановић. Сматрам да тим који побеђује не треба мењати, а ови људи су до сада чинили наш победнички тим, па ће тако и остати.